7 כללי התנהגות במונית

נימוסים והליכות במונית ספיישל

★ כללי התנהגות במונית ספיישל?

כן, יש כאלה. למרות שזה נושא שלדעתי כמעט ואף אחד לא נוגע בו, ישנה נורמה או קוד חברתי, וכמה כללי התנהגות בסיסיים, שכדאי לנו לשמור עליהם כדי שהנסיעה תעבור בשלום.

★ אספתי כמה כללים שלדעתי כדאי ליישם תמיד:

לא אוכלים או שותים במונית –

כמובן שמותר לשתות מבקבוק מים / משקה קל, במהלך הנסיעה. הכוונה היא לנוסעים שנכנסים למונית עם כוס קפה מלאה ללא מכסה, או, שלא נדע – משקה אלכוהולי כלשהו (בדרך כלל חבר'ה צעירים).

מבחינת אלכוהול במונית –

» פתח לבעיות – גם עבור הנוסעים וגם הנהג. נהגי המוניות נמנעים מהנסיעות האלה בכל מחיר. אל תתפלאו אם אתם תקועים שעה ברחוב ואף נהג לא מוכן לקחת אתכם.

» כל אנשי הקפה / תה: תשתו בכיף, אבל תדאגו לכוס סגורה עם מכסה. אחרת, כל פס האטה, או פנייה, וכל תכולת הכוס עלולה להישפך עליכם, או על המושב. מצב זה עלול להיות אפילו מסוכן אם מדובר במשקה חם.

» לועסי המסטיקים: אנא התאפקו מעט עד סיום הנסיעה. ללעוס מסטיק בחלל כל כך קטן, כשאוזניו של הנהג כמה ס"מ ליד הפה שלכם – לא הדבר הכי נעים. (עלול להוציא את הנהג מדעתו).

אל תתנו לנהג המונית לחכות לכם –

אתם מאלה שנותנים לנהג לחכות?

ובכן, כדאי שתדעו שהמתנה ללא תשלום, יכולה לחרפן נהג מונית. אף אחד מאתנו לא רוצה לבזבז זמן יקר בזמן שאנחנו בעבודה. במיוחד נהגי מוניות בתל אביב, שממתינים לכם באמצע הכביש, וחוסמים את התנועה.

במרכז ובדרום תל אביב: רוב הרחובות צרים מאוד, ולא מאפשרים המתנה בצד הדרך. חסימת הנתיב ע"י נהג מונית פוגעת בכל משתמשי הדרך שנמצאים מאחוריו.

טיפ: מומלץ מאוד להיות מוכנים לפני שהמונית מגיעה, כדי שהנסיעה לא תתחיל ברגל שמאל. זמן זה כסף, וכל דקה חשובה במשמרת של נהג מונית, שצריך להספיק להגיע לנסיעה נוספת בזמן.

הפתרון למאחרים כרוניים: אם אתם רוצים שנהג המונית ימתין בכיף, ללא מתח ולחץ, פשוט חייגו אליו ובקשו ממנו להפעיל מונה עד שתגיעו.

דייקו בפרטים כשאתם מזמינים מונית –

בעת הזמנת המונית, לא חשוב אם בטלפון או באפליקציה, כנות חשובה בכל הנוגע למספר האנשים הנוסעים, כמות המטען שיש לכם, או נקודות עצירה נוספות בדרך.

נהגי מוניות לא אוהבים הפתעות של הרגע האחרון. בדרך כלל לנהג יש תכנון עתידי של המשך המשמרת, וכל פרט שלא סיפרתם עליו מראש, עלול לגרום לשינוי משמעותי בלוח הזמנים של הנהג.

הפתרון: תכננו מראש, חשבו על כל הבקשות המיוחדות לפני הזמנת המונית, וספרו לסדרן בדיוק מה אתם צריכים.
לדוגמא: בהזמנת מונית לשדה התעופה, חשוב מאוד לציין את מספר הנוסעים, וכמות המזוודות.
הסיבה: אם אתם קבוצה של 4 נוסעים עם 4 מזוודות, הסדרן צריך לשלוח אליכם מונית גדולה / מרווחות, כך שתוכלו לנסוע בנוחות מקסימלית עד לנתב"ג.

אתם והנהג – תקשורת בין אישית

שמרו על שפה מכבדת בזמן הנסיעה.
אני מניח שאתם מצפים מנהג המונית שלכם להיות מקצוען בנסיעה אתכם. גם נהג המונית מצפה ממכם לכבוד מינימלי בכל הנוגע לתקשורת איתו. בכל זאת, אל תשכחו, אתם נמצאים בבית השני שלו (כן, המונית).

לפי החוק במונית ספיישל אסור לעשן

מונית היא רכב ציבורי, והחוק אומר שברכב ציבורי אסור לעשן כדי להתחשב בכל סוגי הנוסעים. מומלץ מאוד לא לבקש מנהג המונית רשות לעשן, או לנסות לשכנע אותו לאפשר לכם לעשן כשהסיגריה "מחוץ לחלון". הנהג מחויב לשמור על מונית נקייה מריח של סיגריות ע"י תחנת המוניות שלו, או אם הוא עובד עם אפליקציות כמו: גט טקסי Gett, Yango, רקסי, אובר וכו'. במידה ואחד הנוסעים ידווח לחברת המוניות שהם נסעו במונית עם ריח של מאפרה, עלולים להשהות את פעילות הנהג באפליקציה / בתחנה.

זוגות מאוהבים במושב האחורי

הצגה מוגזמת של חיבה במושב האחורי יכולה לגרום לאי נוחות רבה לנהג, כאשר מבוצעת 20 ס"מ מאחוריו. אני לא מדבר על להחזיק ידיים. יותר בכיוון של אינטראקציה פיזית נלהבת במיוחד, אחסוך מכם את התיאורים הגרפיים. או כמו שאומרים בהוליווד: "קחו חדר!".

אל תשאירו אשפה במושב האחורי

האשפה שלכם לא משוגרת לממד אחר כשאתם יורדים מהמונית. מעבר לאי נוחות מרובה שגרמתם לשאר הנוסעים שעולים אחריכם למונית, בסוף המשמרת הנהג צריך לנקות את כל האשפה שהשארתם – לא בדיוק סיום משמרת חלומי עבור הנהג.

אני מקווה שעזרתי לשים אתכם לרגע במושבו של נהג המונית. לראות את הדברים מנקודת מבטם של הנהגים, יכול לעזור לדעתי לתקשורת טובה יותר בזמן הנסיעה. קצת מודעות לסובבים אותנו, והעולם יהיה מקום טוב יותר.

נכתב ע"י מייקל.

© כל הזכויות שמורות למוניות 007. כל העתקה או שימוש בתוכן ללא רשות, אסור בהחלט.

מידע שכדאי לדעת: