וואטסאפ

נכים עם כיסא גלגלים בישראל: מגיעה לכם הסעה נגישה

יצאתי לבחון האם נכים עם כיסא גלגלים בישראל, מצליחים להזמין בקלות הסעה נגישה עד הבית. אני מאמין שלכל אדם בעל מוגבלות בישראל מגיעה האפשרות להזמין מיניבוס נגיש לכיסא גלגלים מפתח ביתם, לדעתי זאת זכות בסיסית וחשובה עבור נכים עם מוגבלות גם ב-2024.

תוכן עניינים

מונית נגישה לנכים

"אז מה אם אנחנו נכים עם כיסא גלגלים, לא מגיע לנו לצאת מהבית?"

נכים עם מוגבלות מהווים בערך כ-20% מן האוכלוסייה הכללית בישראל. החלטתי לחקור את נושא הניידות בתחבורה, על מנת לספק תמונת מצב מקיפה על ההתמודדות היום יומית של אנשים עם מוגבלות בארץ, כאשר עומד בפניהם האתגר של לצאת מהבית.

המחקר שלי מבוסס בין היתר על עדויות של נכים עם כיסא גלגלים, ומקורות מידע נוספים.

הסדרי נגישות: עבור הרבה נכים בכיסא גלגלים, יציאה מהבית היא לא עניין של מה בכך, אלא מבצע שלם ומורכב שמחייב תכנון מראש. לכן, פרסומם של הסדרי נגישות בתחבורה או במקום מסוים הינו חשוב.

נכים עם כיסא גלגלים צריכים לקבל כל יום החלטה אם הם יכולים לצאת מהבית או לא. כל טעות בהגעה עלולה לגרור השלכות לא נעימות, וחוסר יכולת לקבל את השירות או לבצע את הפעולה שלשמה הייתה היציאה.

אנשים שאינם חשופים או מכירים נכים עם כיסא גלגלים, לא מבינים את המורכבות המסתתרת בחייהם של אנשים מוגבלים פיזית.

אדם עם מוגבלות פיזית חושש מהקשיים הרבים הכרוכים בהגעה לארגון או לעסק שאינו נגיש למוגבלותו. דמיינו לעצמכם מצב שבו נכה מגיע למבנה ציבורי ללא רמפה, או מעלית, או שאין שירותי נכים נגישים לנכה הנעזר בכיסא גלגלים.

אולי יעניין אתכם גם:

הדרך לשוויון תחבורתי עדיין רחוקה

פוסט שהעלה אורן ויצמן בפייסבוק, חושף את ההתנהלות מול אנשים בכיסאות גלגלים, נכתב כך: "נולדתי משותק בפלג גופי התחתון. אני מודה, לרוב האוכלוסייה אין דרך לדעת כמה קשים חייהם של נכים עם כיסא גלגלים בישראל.

אתם חייבים להבין שהמשימה להגיע להופעה, או למסעדה האהובה עליי, היא כמעט בלתי אפשרית. לפני כל יציאה מהבית, אני חייב להתקשר כדי לוודא, אם המקום אכן נגיש לנכים עם כיסא גלגלים. לפעמים אני מקבל תשובה באותו רגע, ולפעמים הם אומרים לי שבודקים ויחזרו אליי. יציאה מהבית לרוב המקומות אינה יכולה להיות ספונטנית עבורי".

החלטתי לעשות קצת עבודת רגליים, ביום חמישי האחרון יצאתי לתל אביב, המטרה שלי היא לנסות לאתר באחד מהפאבים נכה עם כיסא גלגלים. לאחר שהסתובבתי כמה שעות בין הפאבים בדיזינגוף, אבן גבירול ואלנבי, מצאתי בחור צעיר בכיסא גלגלים לצד חברים שלו. הסברתי לו שאני עורך כתבה על נגישות תחבורה בישראל, ואני רוצה לדעת כמה שיותר על החוויה האישית שלו כאשר הוא יוצא לבלות בסופ"ש.

לשמחתי הוא הסכים לשתף פעולה, התרחקנו ממקור הרעש כדי שנוכל לשוחח בלי לצעוק.

כך הוא סיפר לי: "חברים שלי מתעקשים שאני אצא איתם לבלות כל שבוע, הם יודעים כמוני שרוב מקומות הבילוי בתל אביב לא נגישים לכיסא גלגלים. ולכן, הם לקחו עליהם את המשימה למצוא פאב שמאפשר כניסה קלה גם לנכים בכיסא גלגלים. לאחר בדיקה שלקחה לא מעט זמן, הצלחנו למצוא מקום כזה. למרות שהחוק מחייב הנגשה לנכים, זה לא תמיד קורה בשטח.

הוא ממשיך ואומר: "האתגר הראשון שניצב בפניי, כאשר אני רוצה לצאת מהבית הוא הרכב, אני צריך להזמין מראש מיניבוס נגיש עם מעלון לכיסא גלגלים, אך לא תמיד אני מצליח למצוא. זמינות של מיניבוס נגיש עם מעלון נמוכה מאוד בסופי שבוע"

חברת 007 במהלך ענק: החל מתחילת 2024, יחלו לפעול מיניבוסים מונגשים לנוסעים בכיסא גלגלים

מנהלי חטיבת ההסעות של חברת 007 במהלך דרמטי: החל מתחילת 2024 יחול שינוי בחטיבת ההסעות של החברה הישראלית.

בחודשים האחרונים הושקע כסף רב בהנגשת מיניבוסים על ידי הוספת מעלון המאפשר כניסה ויציאה קלה לנכים בכיסא גלגלים.

מנכ"ל החברה צבי לאופר: "לכל הנכים בישראל מגיעה אפשרות שוויונית להגיע לכל מקום בקלות, זאת זכות בסיסית של כל בעל מוגבלות פיזית".

מיניבוס נגיש מאפשר לנכים לצאת מהבית כדי לבצע בקלות משימות יום יומיות, במיוחד כאשר התחבורה הציבורית קשה לשימוש או אינה נפוצה במיוחד. בין אם זו נסיעה לבדיקה רפואית, לסופרמרקט, או למשפחה

לסיכום:
לכולנו בישראל צריך להיות אינטרס בנוגע לתחבורה נגישה, שירותי הסעות נגישות לנכים צריכים להיות זמינים 24 שעות ביממה. בחברה מתוקנת לכל אזרח חייבת להיות האפשרות לנסוע בקלות מפתח ביתו לכל מקום שאליו הוא חפץ להגיע. האמת היא, שעל משרד התחבורה לקדם תחבורה נגישה בישראל.

שירותי הסעות נגישות מאפשרות לנכים להגיע בקלות לבתי עסק, לחברים, משפחה, קופת חולים, ועוד. הסעה נגישה מאפשרת להם להתמודד לבד עם אתגרים יום יומיים מבלי להזדקק לעזרתם של אחרים.

קישורים חיצוניים:

השאירו תגובה

דילוג לתוכן